Forums » Nekategorizováno

Dominancia medzi detmi

  • 10. októbra 2005 18:48:36 CEST
    Vzpomínám jak mě jako kluka vzrušovaly zážitky s panovačnými dívkami (to asi zná každý :-) Ale styděl jsem se za to, že mě to vzrušuje a tvářil jsem se vzpurně :-)
  • 10. októbra 2005 18:38:56 CEST
    Myslím, že název diskuze je opravdu velmi zavádějící a zcela jednoznačně vytváří představu, že zde půjde o totéž, co je vlastní nám, pouze o jednu, či dvě generace níže. Protože dominance v dětském věku existuje, stejně jako zde existuje submisivita. Jde jen o to, nakolik se projevuje. Rozhodně však dominancí není šikanování, a ten, kdo šikanuje, není dominantní, ba dokonce si myslím, že mnohdy ani neví, co vlastně dominancí je. Zde jde zcela jednoznačně o vybíjení komplexů psychicky poněkud omezenějších jedinců.
    Jsem pro, diskutovat o nekonsensuální dominanci, koneckonců i při té nejlepší dohodě občas k jakémusi nádehu nekonsensuality, alespoň zpočátku, dochází, a určitě to není na škodu. Ale potom je nutno změnit název diskuze...
  • 10. októbra 2005 16:45:01 CEST
    Presne tak. Viac, ci menej.
  • 10. októbra 2005 16:26:55 CEST
    ale to, o com pises nema nic s tym, co tu bolo na zaciatku...mas pravdu, su aj ine farby, ako cierna a biela, ale to my vieme...to, co sa tu snazime povedat je, ze v klasickej sikane, teda v tej nekonsenzualnej, sikanista neberie na sikanovaneho ohlady a neriesi, ci mu to moze, alebo nemoze uskodit a netrapi sa jeho pohladom na samotne sikanovanie...v D/s samozrejme su, ako pises, rozne pozicie, rozne stupne a proste kazdy to vidi a vnima inak, ale vzdy je tam predpoklad, pokial sa jedna o ludi normalnych, ze je to viac, ci menej odsuhlasene...
  • 10. októbra 2005 15:47:24 CEST
    Zivot bohuzial nie je ciernobiely ale medzi nimi je vela stupnov sedej. My sa samozrejme vzdy snazime veci kategorizovat a to nas k takemuto pohladu tlaci a preto zjednodusene mozeme povedat ze konsenzualny pristup v BDSM nema nic spolocne so sikanou, ale sme vsetci rovnako schopni konsenzu ? Nezavisi tento konsenzus od roznej urovne egocentrizmu a tolerancie, akej je ten ktory clovek schopny ? V teoretickej rovine teda mozeme delit na konsenzualny a nekonsenzualny pristup, ale psychologicka realita je roznofarebna, bez moznosti stanovit hranicu. Tak ako sa neda stanovit medzi tmavu a svetlu, medzi studenu a teplu, medzi tvrdu a makku....atd. Vies predsa, ze ludia nie su len dobri, alebo zli.
  • 10. októbra 2005 12:49:39 CEST
    Já bych řekla, že hranice přijetí odpovědnosti je rovna hranici předání moci. Není to to, co bych si stanovila třeba sama pro sebe, ale to množství moci, které mi nabídne můj subík a kterou já přijmu stanovuje míru mé odpovědnosti. Já nevím, jestli se vyjadřuju úplně jasně, trochu hledámslova, ono je to spíš o pocitech, ale myslím, že rozumíš, co chci říct... Dám příklad - dejme tomu,že můj vztah lze označit za extrémní a skutečně mi byla mým subíkem předána taková moc, na základě které bych mu mohla trvale ublížit buď fyzicky, nebo duševně. Byla by to však moje odpovědnost samozřejmě i s nutností přijmout následky tohoto činu. Pokud pominu něco jako výčitky svědomí a pocit viny, což skutečně je individuální, jsou zde ještě i následky trestně právní, které bych rovněž musela nést. Tedy předpokládám, že příčetný člověk zachovává zásady SSC nejen z hlediska morálního (slovo morálka nesnáším, ale jiné vhodné mne zrovna nenapadlo), ale také z hlediska chránění si svého vlastního zadku.
  • 10. októbra 2005 12:21:15 CEST
    Ve tvém hodnocená šikany s tebou naprosto souhlasím a šikanu odsuzuji. Napsal jsem o tom i několik článků a bude-li zájem, můžu sem na ně dát odkaz. Ale soudím, že toto téma sem patří právě proto, aby se odlišila dominance konsensuální ve smyslu bdsm a dominance nekonsensuální.
  • 10. októbra 2005 11:53:06 CEST
    Na vojne/Morava/ sme boli odveleni koli strazeniu municneho objektu na 2 mesiace do neobyvanej oblasti cca 20 vojakov. Najblizsia osada s miestnou krcmou bola vzdialena 12-15 km samozrejme len pesi cez les. Vzdy polovica mala straznu sluzbu a druha sa poflakovala-spala , hrali karty a slopali. V tom case sa o teroristoch ani nechyrovalo a tak aj moralka a ustrojenost bola dost uvolnena. Vztahy boli dost familiarne, a aj prideleny dostojnik medzi nas celkom dobre zapadol, nakolko kontrola bola daleko.
    Po jednom vylete v vzdialenej hospode,kym sme prekonali spiatocnu vzdialenost bolo uz aj vcasne rano , nas nenapadlo nic lepsie ako zacat klasicku vojensku sikanu.Ked uz druhym dochadzala fantazia ,ja som hodil navrh aby sme ho vysvihali zihlavou.Ostatni sa toho s velkou chutou ujali. Asi sme boli dost hlucni ,ale sme prebudili aj dostojnika a to bolo uz aj na neho silne kafe-bolo po zabave. Za sociku to nebola ziadna sranda, mohlo to skoncit pre nas aj horsie ,ale nikto si nechcel robit problemy. Ja som dosluzil dva roky ako vojin a bolo to vybavene.
    Je to asi jediny pripad ,ked som zneuzil svoju moc a nekonal spravne. Sikane som sa vzdy vyhybal a pokial som bol jej svedkom a pesahovala unosne medze tak som aj zakrocil. To ze som bol pod vplyvom alkoholu , nie je ziadne ospravedlnenie.Kazdy mame na dusi nejaku ciernu skvrnu a toto je moja.
  • 10. októbra 2005 11:24:06 CEST
    ako to beries Ty, v tom mas jasno, lebo tu hranicu si si sama nasla. Ale vo vseobecnosti neexistuje, lebo je individualna. Napr. PRIJATIE ZODPOVEDNOSTI je tiez individualne a preto nedefinovatelne. V extremnych vztahoch moze byt tato zodpovednost obmedzena len na to, aby svojho subika nezabil, alebo ani to nie a da sa tu este hovorit o nejakej zodpovednosti ?
  • 10. októbra 2005 10:33:44 CEST
    Já bych řekla, že ta přesná hranice existuje. Je jí právě ta konsensualita. Nemíním tím výslovný souhlas s každou praktikou prováděnou na submisivovi, nebo snad nějaký "povolený soupis úkonů":-)), ale dobrovolné rámcové předání moci dominantnímu partnerovi... Toto předání moci může být i neomezené - podle individuální úvahy, ale na druhé straně jde i o přijetí této moci, její výkon a hlavně - o přijetí zodpovědnosti domianntním partnerem. Tyto aspekty nejsou v případě šikany přítomny. Takže ještě jednou: D/s vztah od šikany odlišuje DOBROVOLNÉ PŘEDÁNÍ MOCI na jedné straně a PŘIJETÍ ODPOVĚDNOSTI na druhé straně.
  • 10. októbra 2005 9:45:38 CEST
    Vieme ze existuju subici, ktory sa chceli nechat umucit k smrti a dokonca aj zjest, preto je samozrejme, ze mnohych subikov vzrusuje skutocna, nehrana sikana, tak to vzrusuje aj mnohych dominantov. Teda nova otazka znie, ci vsetko co je DOBROVOLNE, co cloveka pritahuje a vzrusuje je aj spravne. Ci aj v BDSM nie su uz tuzby, voci ktorym by uz ich nositel nemal nieco robit, liecit sa. Urcite ano, ale tu hranicu si musi najst kazdy sam.
  • 10. októbra 2005 8:53:19 CEST
    Tato tema sem patri, pretoze neexistuje presna hranica medzi dominanciou a sikanou, tak ako neexistuje medzi toleranciou a netoleranciou. Detom chyba este empatia, nevedia sa vcitit do pocitov inych, zatial su schopne mysliet len na seba. Lenze vekom sa egocentrizmu nezbavuje kazdy rovnako, preto medzi ludmi, ktorych pritahuje dominancia, sa najdu ludia s roznou urovnou empatie a tolerancie. Teda pomyselny rozdiel medzi dominanciou a sikanou je sice v tom, ci tuto sikanu clovek podstupuje dobrovolne, v ramci dohodnutych pravidiel alebo nie, ale aj tato dobrovolnost sa u cloveka meni, preto tu presnu hranicu je dat nemozne. Je vsak ludsky spravne, aby sa kazdy clovek, teda aj dominant aj submisiv snazil byt stale viac tolerantnym a ohladuplnym clovekom.
  • 9. októbra 2005 22:55:46 CEST
    Mala to byt celkom zaujimava tema ale vy ste tu z toho spravili psychohygienicku poradnu pre traumy z detstva. gratulujem
  • 9. októbra 2005 15:01:05 CEST
    Ne.. nedělal to svobodně... byla to zřejmě jeho jediné místo v daném kolektivu, na které dosáhl. Rozhodně si nemyslím, že by si tuto pozici vybral dobrovolně. Zkus si představit na jeho místě sebe... nebo třeba svoje dítě....
    Není pravda, že se nedá nic dělat, protože děti nemají rozum. Děti mají rozumu dost na to, aby pochopily, že šikanování je špatné... To dospělí nemají dost rozumu na to, aby to svým dětem vysvětlili, aby naučili svoje děti slušnému chování a aby z nich nevychovávali sobce, násilníky a arogantní hrubce.
  • 9. októbra 2005 14:53:05 CEST
    Myslím si že ne, že sem toto téma nepatří a pokud se jej okrajově dotkneme,jako zastánci konsensuálního BDSM bychom se od něj měli co nejdůrazněji distancovat. Zvlášť pokud se jedná o děti, nebo dospívající mládež.Dokonce myslim, ze nazev fora je zcela zavadejici, protoze pri popisovanych udalostech slo o sikanu a tyrani, ne o dominanci. Byla bych nerada, kdyby snad někdo došel k názoru, že podobné jevy podporujeme, nebo se s nimi ztotožňujeme. Myslím, že je dost lidí, kteří by něco takového vůči BDSM pozitivním rádi použili. Znovu opakuji, že šikanování nepatří do BDSM a nemá s ním nic společného...
  • 9. októbra 2005 9:57:06 CEST
    Liina má pravdu v tom, že šikanování je špatné, na druhou stranu si ale myslím, že toto téma sem rámcově rozhodně patří a že by nebylo od věci si popovídat i o nekonsensuální dominanci mimo rámec bdsm.
  • 9. októbra 2005 0:39:04 CEST
    Takze podlehnout vydirani party lidi za ucelem prijeti dalsi osoby mezi jejich spolecenstvo je dobrovolna zalezitost?
  • 8. októbra 2005 20:26:02 CEST
    bojim, bojim
    šikana je rozhodně špatná, ale nedá se nic dělat, děti nemají rozum. Teť jsem tady za největšího šikanátora, ale ten kámoš to dělal svobodně byla to cena za to, že jsme s ním kamarádili. Žádný následky to na něm nezanechalo pořád jsme kamarádi.
  • 8. októbra 2005 20:07:25 CEST
    Projevy dominance vámi popisované jsou, nebo spíš měly by být konsensuální záležitostí dospělých lidí... Jinak to není dominance, ale šikanování a zneužívání.... Rozhodně není projevem dominance zvyšování si vlastního sebevědomí na úkor někoho, kdo se neumí a nemůže bránit... zvlášť s podporou party kamarádů za zády... Dnes si to asi uvědomujete a nechlubíte se s tím.. tedy doufám...
    Osobně si myslím, že tohle téma sem nepatří.
  • 8. októbra 2005 10:00:28 CEST
    to my jsme měli v partě na základce otroka, chodil pro čaj, nosil nám batohy a běda jak nám zadal malou záminku tak dostal.